Někdy se zdá, že mraky jsou bezedné a že se svět postupně mění v jednu velkou blátivou louži. Ale koně musí ven, do výběhu, pracovat, na závody. A my lidé s nimi. Jak sebe obléknout do deště a bláta?
Nepromokavá bunda
Nepromokavá bunda se hodí vždy – ať už jen „přebíháte“ ze stáje do haly, nebo vás čeká kondiční vyjížďka v drobném mrholení. Dobrá bunda udrží jezdce v suchu a poskytne tepelný komfort, který je pro sportovní výkon důležitý. Nabídka nepromokavých jezdeckých bund je pestrá. Pravidelně dvakrát ročně přicházejí přední výrobci s kolekcemi oblečení a vždy v nich najdete nepromokavé modely ať z membránových materiálů, nebo z nylonu s vodoodpudivým zátěrem. Výrobci často uvádějí funkční parametry materiálu. Za nepromokavé a prodyšné lze považovat bundy vyrobené z textilií s minimálními hodnotami odolnosti vůči vodnímu sloupci od 3000 mm s prodyšností 3000 ml/m2/24 hodin. Co je důležité – švy musí být podlepené, jinak do bundy při dešti zateče.
Softshell na každém kroku
Ohromný boom zažívají softshellové jezdecké bundy, ale i saka, kabáty a pláště. Jsou lehké, pohodlné, funkční, elastické, voděodolné, prodyšné, neprofouknou, dobře se udržují, jsou pěkně střižené a často barevné, zkrátka jsou ideální pro pohyb ve špatném počasí.
Pláštěnka i z igelitu
Určitě si vzpomínáte na „igelitové“ pláštěnky z dětství – někdo s radostí a nostalgií, někdo je rád, že je neforemný a šustivý igelit už pryč. Pláštěnky pro jezdce jsou z vyráběny jak z textilních nepromokavých, tak i z polyetylenových materiálů. Moderní pláštěnky pro jezdce jsou na hony vzdáleny těm nepohodlným z dětství. Jsou příjemné, poddajné, nešustivé, vypasované a dobře se v nich jezdí. Připravte se ale na to, že tento typ pláštěnek je zpravidla zcela neprodyšný, takže při větší fyzické námaze se velmi rychle zpotíte. Když je opravdu psí počasí, klasickou ochranou je dlouhý kabát. Ať už zvolíte australský kabát z voskovaného plátna nebo prostý střih z polyesteru, kabát vás spolehlivě ochrání od deště a vlhka, a to jak ve stájích, tak i v sedle.
Znáte návleky na rajtky?
V sedle může být ukrutná zima. V mrazivých dnech a za deště jsou nejvíce exponována stehna, která i při lehké přeháňce velmi rychle promoknou. Pro tyto případy si můžete přes rajtky natáhnout nepromokavé návleky. Typově se podobají buď „chapsům“ a zapínají se na pásky nebo jsou to „přetahovací kalhoty“ se zipy ve vnějších švech. Oba typy jsou vyrobeny z nepromokavých a neprofoukavých materiálů, mnohdy jsou zatepleny fleecem.
Skáčeme kolem kaluží
Kožené boty v dešti a blátě trpí, o tom není nejmenších pochyb. Kůže se promočí, navíc bláto zateče do všech pórů kůže a zničí ji. Kožené boty vybavené membránou sice nepromoknou a nohy zůstanou v suchu, ale i kůže s membránou se vlivem vlhkosti a nečistot ničí. Jednou z možností, jak ochránit drahé kožené boty, je používání gumových návleků. Tento typ ochrany se ale hodí spíše pro závody, tréninky nebo obdobné příležitosti. Při pohybu kolem koní ve stájích v období dešťů je rozhodně vhodné nasadit holínky. Holinky udrží nohy v suchu, ale moc nehřejí a nejsou prodyšné pro tělesnou vlhkost. Jejich nespornou výhodou je ale to, že je prostě opláchnete hadicí a je hotovo. Vzhled holinek může být různý – mohou téměř k nerozeznání imitovat vysoké jezdecké boty, mohou mít podobu pracovních šněrovacích bot, klasických holin nebo moderních barevných gumových bot, které jsou k vidění i ve městech. U koní se často setkáte s gumovými perky – ta jsou velmi praktická, ale do vydatného bahna mohou být nízká.
Ať takové nebo jiné, je třeba dodržovat základní pravidlo, že do sedla se můžeme vyhoupnout pouze v jezdeckých typech s odpovídajícím podpatkem a šířkou, aby nedošlo v případě pádu k zaseknutí nohy ve třmenu.
Další produkty užitečné pro jezdce a koně během deštivých dní najdete zde.
Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.